ازدواج و طلاق (سردفتر )
گرد آوري و پاسخ به سئوالات قانونی و شرعی در موضوع ازدواج وطلاق
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های ویژه


احتیاط واجب را به چه مرجعی می توان رجوع کرد؟هر جایی که مرجع تقلید در مورد مساله ای احتیاط واجب نموده باشد، مقلد یا باید به همان نظر عمل کند، و یا به مرجع اعلم یا مساوی جایز التقلید بعدی رجوع کند.
و اگر او هم همان احتیاط واجب را داشت، باز هم به مرجع رتبه بعدی و... تا جایی که به مجتهد جایز التقلیدی برسد که نظر او مثلا بر احتیاط مستحب یا اباحه هست و به نظر او عمل نماید.

در مورد مساله مورد نظر:
نظرات فقها در این زمینه چند دسته هست:
این نظرات مربوط به مراجع قدیم و جدید هست. لذا طبیعتا عمل به فتوای مراجعی که از دنیا رفته اند، برای کسانی که مقلد آنها نبوده اند جایز نیست.

به طور کلی در این که در ازدواج (دائم یا موقت) دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، (یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد)، اذن پدر شرط است یا نه، پنج نظر هست:

(1اذن پدر لازم است. (آیات عظام: امام خمینی، سیستانی (البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا)، شبیری زنجانی، تبریزی، نوری همدانی)

(2بنا براحتیاط واجب اذن پدر لازم است. (آیات عظام: خامنه ای، مکارم شیرازی، اراکی، خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، صافی، وحید خراسانی) (1)

(3تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است. (مرحوم آیت الله بهجت).

[ ] [ ] [ حسین سعیدی سردفتر ازدواج 54و طلاق 39 ]
.: Weblog Themes By Bia2Skin :.

درباره وبلاگ

حسين سعيدي سردفتر ازدواج و طلاق

قال رسول الله ص : من تزوج فقد احرز نصف دینه فلیتق الله فی النصف الاخر
مستندا به حدیث "زکات العلم نشره" و برداشتن هر چند گامی کوچک در جهت اعتلای فرهنگ و اموزش حقوقی و دینی جامعه نسبت به ایجاد این درگاه الکترونیکی نموده شده و جنبه تبلیغی ندارد.موفق و سرفراز باشید.
طراح قالب
امکانات وب